czarterymazury.eu znacznik nawigacyjny inne znacznik nawigacyjny Patenty znacznik nawigacyjny Panel elektryczny

Panel elektryczny

dotyczy jachtów: Solina 27

   Jacht został nabyty pod koniec roku 2009. Pierwsza rzecz, jaką postanowiłem zrobić to wstawienie ogrzewania. To może wydać się dziwne, ale jednym z większych problemów było znalezienie miejsca na panel sterowania ogrzewaniem. Ostatecznie umocowałem go tam gdzie schodziła się cała elektryka. Tam generalnie projektant/szkutnik nie popisał się zbytnią estetyką. Wyglądało to jakby ktoś poprowadził elektrykę, zamontował jeden, przypadkowo kupiony panel elektryczny a następnie podrapał się po głowie pytając, gdzie podłączyć następne przewody. Radio było wmontowane prawdopodobnie na chybił trafił. Panel sterowania ogrzewaniem tylko potwierdził decyzję, że trzeba coś z tym zrobić. Postanowiłem wykonać własnoręcznie panel, będący nieco nowocześniejszym rozwiązaniem, z kilkoma bajerami, pasujący do wnętrza jachtu.
   Zakupiłem garść przełączników, bezpieczników, woltomierz, termometr i fragment plexi. Całość postanowiłem zaprojektować w AutoCadzie.
Szkic tablicy elektrycznej do jachtu Solina 27
   Pleksę wycinałem zwykłą wyrzynarką, zaś detale wymagające większej precyzji – mini szlifierką elektryczną. Otwory pod okrągłe przełączniki i bezpieczniki zostały wykonane otwornicą do drewna. Pleksę łączyłem tylko i wyłącznie zwykłym klejem Supeglue. Ikonki wykonałem metodą nadruku termo-transferowego na folii samoprzylepnej na drukarce Zebra i podświetliłem LEDami. Pokrywa maskująca przełączniki miała być na zawiasach, lecz istniało zbyt duże ryzyko jej ułamania więc ostatecznie mocuje się za pomocą mosiężnej zatrzaski drzwiowej.
   Panel przewiduje podłączenie dwóch niezależnych akumulatorów. Nad poprawnym podziałem napięcie czuwa wysokowydajna dioda wyciągnięta z zasilacza komputera.
   Panel sterowania ogrzewaniem otrzymał obudowę z plexi i został umieszczony w innym punkcie jachtu.

panel elektryczny - projekt w Autocadzie I
panel elektryczny - projekt w Autocadzie II
panel elektryczny - fotka I
panel elektryczny - fotka II
panel elektryczny - fotka III
panel ogrzewania - fotkaczarterymazury.eu - Czarter jachtów na Mazurach - Piękna Góra Giżycko -

       
.