czarterymazury.eu znacznik nawigacyjny inne znacznik nawigacyjny Patenty znacznik nawigacyjny Patent skrętu + manetka

Patent skrętu + manetka

dotyczy jachtu Solina 27

   Silnik w Solinie 27 został umocowany na zewnątrz, na ruchomym pantografie, na lewej stronie rufy. Przy pełnym jego opuszczeniu obsługa była bardzo utrudniona. Wysoka rufa i nisko umieszczony silnik przysparzały spore problemy podczas normalnej obsługi.

Solina 27 - silnik

Aby to ułatwić postanowiłem zamocować manetkę pozwalającą na zdalne sterownie biegami i gazem. Adapter wykonałem własnoręcznie korzystając z dobroci aukcji internetowych, gdzie okazyjnie nabyłem dzwignię gazu (z silnika Yamaha) oraz mocowanie cięgien (z silnika Honda). Pozostałe elementy wykonane zostały z blachy nierdzewnej. Linka pośrednia łącząca adapter z gaźnikiem zapożyczyłem ze starego mechnizmu nawiewów z VW Golfa.

Po wykonaniu adaptera, do głowy wpadł pomysł wykonania patentu skrętu silnika, który da się łatwo załączać w dowolnym momencie i nie będzie ograniczać dotyczasowy ruch pantografu. Całość zrobiona została ze stali nierdzewnej, zaś siła obrotu jest przekazywana za pomocą dwóch - jednocześnie działających - cięgien ultraflex.
Pod rumplem mieści się dźwignia załączająca/rozłączająca mechanizm skrętu.

Dźwignia załącznia patent skrętu

Patent przeżył bez szwanku cały sezon 2011, zdobył ogromne uznanie wśród użytkowników sprawiając, że manewrowanie jest niesamowicie łatwe i przyjemne.

Mocowanie cięgien gazu i biegów
Dźwignia gazu
Adapter wewnętrzny cięgna gazu
Cięgno gazu
Manetka
Cięgna sterowania silnikiem
Szkic patentu skrętu silnika
Projekt patentu w AutoCadzie
Wizualizacja patentu w AutoCadzie
Wizualizacja patentu w AutoCadzie
Wizualizacja patentu w AutoCadzie
Patent skrętu
Dźwignia załącznia patent skrętu
Mocowanie patentu skrętu silnika
Manetkaczarterymazury.eu - Czarter jachtów na Mazurach - Piękna Góra Giżycko -

       
.