Czarter jachtów Mazury
.

 

 

to tylko linia

 

czarterymazury.eu znacznik nawigacyjny inne znacznik nawigacyjny Co warto zobaczyć na Mazurach

Mazury to region geograficzno – historyczny i etnologiczny, położony we wschodniej i południowo i południowo-wschodniej części Polski. Kraina Wielkich Jezior rozciąga się od Węgorzewa na północ do Pisza i Rucianego Nidy na południu.
Jest to najpiękniejszy region Polski do wypoczynku w kontakcie z przyrodą. Rozległe kompleksy leśne, czyste powietrze i woda. Cały region ma typową polodowcową rzeźbę. W krajobrazie krainy Wielkich Jezior Mazurskich dominują wzgórza moreny dennej i największe w kraju powierzchnia wód jeziornych, zajmujących łącznie około 486 km2.
Większą część doliny Wielkich Jezior zajmują największe jeziora w Polsce Śniardwy, Mamry, Niegocin. System jezior połączony kanałami stanowi doskonały teren do uprawiania spotów wodnych i żeglarstwa. Centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest Giżycko, zwane letnią stolicą Polski.

CO WARTO ZOBACZYĆ NA MAZURACH

KĘTRZYN
Miasto położone nad rzeką Guber. Prawa miejskie otrzymało w 1357r. W czasie działań wojennych większość zabytkowej budowy Starego Miasta legło w gruzach.
Najważniejszym zabytkiem miasta jest gotycki kościół warowno-obronny Św. Jerzego z XIVw. Wewnątrz możemy podziwiać piękne sklepienia kryształowe, ambonę barokową, witraże, płyty nagrobne.
Z XIVw. pochodzi gotycki zamek krzyżacki, kilkakrotnie przebudowywany, spalony w 1945r., a po wojnie odbudowany. Świetnie zachowany, posiada bramę wjazdową i dziedziniec wewnętrzny. W zamku mieści się muzeum ze zbiorem obrazów, rzeźb i przedmiotów pochodzących z XV-XIXw. Na piętrze znajduje się wystawa poświęcona Wojciechowi Kętrzyńskiemu, patronowi miasta.
Zachowane są też fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych z basztą w północno-wschodnim narożniku dawnych fortyfikacji. Mury obronne na kamiennym cokole mają szerokość 1,25 - 1,75m a wysokość10m.


ŚWIĘTA LIPKA
Wieś położona między Kętrzynem a Reszlem. Znajduje się tu piękny kościół barokowy z XVIIw. Posiada on krużgankowe obejście z narożnymi kaplicami oraz dom zakonny. Trzeba zaznaczyć że świątynia została wybudowana na miejscu gdzie stała sławna lipa. Było to miejsce podmokle i bagniste, dlatego podłoże trzeba było wzmocnić olchowymi palami.
Wewnątrz bazyliki warto zobaczyć ołtarz główny, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej i tabernakulum, ołtarze boczne, freski Macieja Meyera oraz organy. Warto także posłuchać krótkiego koncertu organowego, podczas którego figurki aniołów poruszają się a słuchacze obserwują scenę Zwiastowania. Koronacji obrazu Matki Boskiej Świętolipskiej dokonał 11 sierpnia 1968r. Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Polski wraz z Kardynałem Karolem Wojtyłą.


GIERŁOŻ
„Wilczy Szaniec” to wojenna kwatera Adolfa Hitlera. Znajduje się ona w Gierłoży 8km od Kętrzyna. Jej budowę rozpoczęto w 1940r i trwała ona cztery lata. Schrony i obiekty pomocnicze zbudowali robotnicy niemieccy z organizacji „Todt”. Obszar kwatery zajmował 2,5km2. Wybudowano około osiemdziesięciu obiektów o różnym przeznaczeniu. Kwatera Hitlera nie została zbombardowana. Wysadzili ją niemieccy saperzy pod koniec stycznia 1945r. W 1959r. kwaterę udostępniono turystom. Najlepiej zwiedzić ją z przewodnikiem – będzie ciekawie no i bezpiecznie. więcej ...


STARA RÓŻANKA
Wieś położona 4km od Kętrzyna, przy drodze prowadzącej do Barcian i Srokowa. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1399r. Od XIV w. do 1725r. był tutaj kościół. Z zabytków we wsi zachował się oryginalny wiatrak typu holenderskiego z XIX w., w którym urządzono stylową restaurację i mały hotel.


SZTYNORT
Sztynort to miejscowość położona na malowniczym półwyspie pomiędzy trzema jeziorami: Sztynorckim, Dargin i Kirsajty, powstała w początkach XIV wieku. Znajduje się tu sporawa przystań oraz popularna wioska żeglarska w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najciekawszych zabytków w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a mianowicie barokowego pałacu w Sztynorcie. Pałac ten dawniej zamieszkiwała rodzina Lehndorfów - jeden z najstarszych w Prusach Wschodnich rodów szlacheckich. Pojawili się oni w tym regionie jeszcze w czasach krzyżackich około 1422 roku i bardzo szybko stali się niezwykle zamożnym i wpływowym rodem. Przepiękne wnętrze z dekoracyjnymi kominkami, malowanymi olejno plafonami, stylowymi meblami i przepięknymi sztukateriami tworzyło niepowtarzalny klimat pałacu Lehndorffów. W północnej części rezydencji znajdował się spory park. Był on jednym z największych w tamtym okresie. Liczył sobie ponad 18ha. Obecnie pałac wymaga kapitalnego remontu. Ostatni z rodu Henryk Lehndorff był w opozycji i brał udział w zamachu na Hitlera w 20.07.1944r, za co został aresztowany i stracony. Podczas wojny w pałacu urzędował Minister Spraw Zagranicznych Joachim von Ribbentrop.


MEMERKI
Znajduje się tu Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Zbudowana została w latach 1940 – 1944 w lesie nad jeziorem Mamry, 8km od Węgorzewa. Prace budowlane kwatery zostały powierzone Organizacji Todt. Kwatera została podzielona na trzy strefy: strefa I „Źródło”, strefa II „Fryderyk”, strefa III „Miasto Brygidy”. Na obszarze około 250ha wybudowano ponad 240 różnych budowli, w tym 30 schronów żelbetonowych. Żołnierze niemieccy nie zdążyli wysadzić schronów. Kwaterę opuścili bez walki w 1945r.


ŚLUZA GUJA
Znajduje się na Kanale Mazurskim za jeziorem Rydzówka. Budowę kanału rozpoczęto w 1911r. i nigdy nie ukończono. Kanał Mazurski miał zapewnić wodne połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem, poprzez rzekę Pregoła. Miał służyć transportowi towarów (drewno, zboże, torf, węgiel, produkty przemysłowe) oraz odprowadzeniu nadmiaru wody z jezior mazurskich. Projekt jego budowy przewidywał budowę 10 śluz oraz 2 jazów mających zlikwidować różnicę poziomów wody wynoszącą 111,2m (Jezioro Mamry: 116,3m npm -rzeka Łyna: 5,1m npm) Na terenie Polski znajduje się pięć śluz komorowych o różnym stopniu zaawansowania wykonanych robót. Całkowicie ukończono budowę jedynie śluzy Guja ( szerokość śluzy -7,77m, długość- 52m, głębokość-14,9m). , która działa do dziś, regulując poziom wody w jeziorze Rydzówka. Wysokość spiętrzania wody wynosi w przybliżeniu 10m. Do śluzy można dojechać samochodem drogą Węgorzewo – Węgielsztyn - Guja. Obok śluzy można zaparkować samochód i odbyć spacer w kierunku jazu walcowo-ruchomego i jeziora Rydzówka.


WĘGORZEWO
Miasto położone nad jeziorem Mamry i rzeką Węgorapą. Prawa miejskie otrzymało w XVI w. Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół św. Piotra i Pawła wybudowany w latach 1605-1611 w stylu późnego gotyku. Drugim wartościowym zabytkiem jest zamek krzyżacki zbudowany w 1398r., spalony w 1945r, po wojnie odbudowany. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Kultury Ludowej. Znajduje się tu także przystań Żeglugi Mazurskiej, skąd popłynąć statkiem do Giżycka, Mikołajek.


RAPA
W pobliżu wsi Rapa znajduje się jedyna piramida na Mazurach. Z Węgorzewa należy jechać w kierunku na Gołdap. W Baniach Mazurskich na początku wsi skręcamy w lewo i przez most na rzece Gołdap jedziemy w kierunku wsi Rapa i Żabina. Piramida stoi po prawej stronie przed wsią Rapa w odległości około 250m od szosy. Piramidę wzniesiono wg projektu Duńczyka Bartela Thorwaldsena. Jej podstawa wynosi 10,4x10,4m, a wysokość 15,9m. Posiada trzy otworzy wentylacyjne. Wewnątrz niej mieści się grobowiec rodziny Farenheitów. Wskutek specyficznego promieniowania panującego w grobowcu wszystkie zwłoki zostały zmumifikowane. W 1914r grobowiec otworzyły wojska carskie, splądrowano sarkofagi. W 1945r uczynili to Rosjanie po raz drugi. Resztę dewastacji dokonała ciekawska ludność.


STAŃCZYKI
Nazywane poetycko "Wiaduktami Północy", dwa majestatyczne mosty, przywodzące na myśl rzymskie akwedukty, leżą nieopodal wsi Stańczyki, na skraju Puszczy Romnickiej. Ich rozmiary są imponujące: 180m długości i 31,5m wysokości, liczonej od powierzchni przepływającej pod nimi rzeki Będzianki. Były częścią linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami (Prusy Wschodnie z Królewcem). Pierwszy z równoległych mostów zaczęto stawiać przed wybuchem I wojny światowej, budowę drugiego zakończono dopiero w 1926 roku. Są względem siebie doskonale równoległe. Przy budowie zastosowano technikę wzmacniania betonu przez zatapianie w nim całych pni drzew.


RYN
Miasteczko Ryn położone jest nad jeziorem Ryńskim, na trasie Mrągowo – Giżycko. Prawa miejskie otrzymało w 1723r. Najważniejszym zabytkiem jest tu zamek zbudowany przez Krzyżaków w 1376r. Od 1393r.stał się on siedzibą komturów krzyżackich. Dziś znajdują się w nim biura władz miasta i gminy oraz muzeum. Ryn stał się także znany z Przystani Żeglugi Mazurskiej, skąd można popłynąć w rejs do Mikołajek.


GIŻYCKO
Miasto położone nad jeziorem Niegocin. Prawa miejskie otrzymało w 1612r. W wyniku działań wojennych z zabytków zachowało się jedynie skrzydło zamku krzyżackiego. Oprócz tego w centrum miasta znajduje się kościół ewangelicki zbudowany w 1827r. Giżycko jest jednym z najważniejszych ośrodków wypoczynku i turystyki wodnej na Mazurach. Znajduje się tu przystań Żeglugi Mazurskiej. Można stąd popłynąć statkiem do Węgorzewa lub do Mikołajek. W latach 1843 – 1855 na obszarze 100ha wzniesiono potężną Twierdzę Boyen. Głównym celem jej budowy było zabezpieczenie Prus Wschodnich od Rosji Carskiej i ochrony drogi do Królewca. Twierdza Boyen zbudowana jest na planie nieregularnym, określona sześcioma bastionami: Leopold, Ludwig, Miecz, Prawo, Światło, Herman z wielkim dziedzińcem pośrodku oraz czterema bramami: Kętrzyńska, Giżycka, Prochowa, Wodna. Twierdzę Boyen warto zwiedzić z przewodnikiem. Na teren twierdzy można wjechać samochodem od strony centrum miasta, bramą Giżycką.


OWCZARNIA
Wieś oddalona o 8km od Kętrzyna, na trasie Kętrzyn – Giżycko. Z dala od zgiełku miast, w zacisznej, malowniczej miejscowości w otoczeniu lasów i łąk znajdą Państwo zakątek idealny na spędzenie wolnego czasu, czasu potrzebnego na zdystansowanie się od codziennych spraw i prawdziwy wypoczynek na łonie natury. Znajduje się tu Muzeum Ziemi Mazurskiej założone w 1996r. Zbiory i eksponaty zajmują budynek z poł. XIXw. Natkniemy się tutaj na około dziewięćset eksponatów, na przykład na: narzędzia rolnicze, sprzęty gospodarstwa domowego, meble, ubiory, militaria, przedmioty ozdobne, książki, mapy, dokumenty. A wszystko to prezentowane jest w jedenastu pomieszczeniach. Interesujący jest wystrój izby starszych oraz izby młodych. Największą atrakcją jest oryginalna tzw. „ czarna kuchnia”. Warto zwiedzić Muzeum i zobaczyć jak żyli kiedyś na wsi nasi przodkowie.


MARTIANY
Wieś położona na trasie Kętrzyn – Giżycko. Na wzniesieniu, po prawej stronie dogi, za nowo wybudowanym domem, zachował się w całości schron bojowy. Pochodzi on z 1939r. Do lat sześciesiątych schron ten obudowany był stodołą drewnianą, która go doskonale maskowała. Wnętrze schronu jest oświetlone. Zachowały się w nim niektóre rzeczy i oryginalne napisy. Do schronu można dojść ramą prowadzącą do prywatnej posiadłości przez podwórze. Właściciel posesji udostępnia przejście i wjazd na podwórze.


MIKOŁAJKI
Miasteczko to ze względu na malownicze położenie są nazywane „Mazurską Wenecją” i leży w przesmyku pomiędzy dwoma wąskimi jeziorami rynnowymi: Mikołajskim i Tałty. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości dotyczą 1444r., kiedy była to jeszcze wieś rybacka. Prawa miejskie nadał jej król Fryderyk Wilhelm I w roku 1726. Na rynku znajduje się fontanna z umieszczoną na cokole dużą rybą w koronie na głowie. Jest to „król sielaw”. Druga taka ryba znajduje się na jeziorze, umocowana do filaru mostu drogowego. Według legendy był to władca okolicznych wód. Mikołajki są jednym z najpopularniejszych mazurskich ośrodków letniskowych. Przebiega tędy główny szlak żeglarski z Rucianego-Nidy do Giżycka i Rynu. Przez całe lato odbywa się tu wiele imprez: "Szanty w Mikołajkach" oraz regaty żeglarskie. Wszystko to sprawia, że to niewielkie, bo liczące ok.4000 mieszkańców miasteczko w lecie zamienia się w wielkie, tętniące życiem centrum turystyczne. Na skraju miasta znajduje się komfortowy „Hotel Gołębiewski”.


KADZIDŁOWO
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie znajduje się w Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przy trasie pomiędzy miejscowościami Ruciane-Nida i Mikołajki. Jest to park prywatny o powierzchni około 100ha założony przez Dr Andrzeja Krzywińskiego. O atrakcyjności świadczy fakt, iż można z bliska zobaczyć wiele dzikich gatunków zwierząt (dziki, wilki, łosie, jelenie, bobry, tarpany oraz różne gatunki ptaków), które bardzo trudno zobaczyć na wolności. Tutaj będą Państwo mogli poznać zwyczaje i zachowanie tych zwierząt. Można zwiedzić park korzystając z usług miejscowego przewodnika.


WOJNOWO
Miejscowość położona w odległości 6km na zachód od Rucianego – Nidy. Znajduje się tu klasztor Staroobrzędowców narodowości rosyjskiej, zwanych filiponami. Zbudowany on został w 1847r. i przetrwał nie zniszczony obie wojny światowe. W części modlitewnej klasztoru możemy podziwiać cenne ikony z XIXw, krzyże, piękny 3.5 metrowy posrebrzany żyrandol z 1910 roku i księgi liturgiczne.


PRANIE
Leśniczówka położona w odległości 7km na południe od Rucianego – Nidy. W latach 1950 – 1953 przebywał w niej poeta Ildefons Gałczyński. Leśniczym w tym okresie był Stanisław Popowski. To właśnie tutaj poeta stworzył takie dzieła jak: Kronika Olsztyńska, Wit Stwosz, Niobe, Ezop świeżo malowany, cykl Pieśni. W 1980r. w Praniu powstało muzeum poety, którym opiekuje się córka Kira. W kilku pokojach można obejrzeć pamiątki po poecie: rękopisy, listy do ukochanej Natalii, dokumenty, fotografie i różne rekwizyty. W sezonie wakacyjnym (lipiec, sierpień) odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, które są połączone z recytacją wierszy poety. Spotkać tu można i usłyszeć wybitnych artystów polskiej estrady.

Mapka Wielkich Jezior
   
   
.