czarterymazury.eu znacznik nawigacyjny inne znacznik nawigacyjny Co warto zobaczyć na Mazurach znacznik nawigacyjny Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec - Wolfschanze
CO WARTO ZOBACZYĆ NA MAZURACH - WILCZY SZANIEC -

   'Wilczy Szaniec', kryptonim kwatery. Nazwę nadał Hitler i pochodzi od partyjnego pseudonimu Hitlera 'Wilk'. Wilczy Szaniec zbudowano w Gierłoży 8 km od Kętrzyna. Do dziś nie wiadomo, kto obmyślił plan, żeby główną kwaterę Hitlera zbudować w tym miejscu. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Las Gierłoży o wysokim drzewostanie i gęstym poszyciu znakomicie maskował kwaterę. Od wschodu kwaterę chronił pas Wielkich Jezior. Teren między jeziorami zabezpieczała Twierdza Boyen. Od zachodu osłonięta jeziorami Moj, Siercze i Kwiedzina. Bliskość dwóch lotnisk polowych pod Karolewem i Sępopolem. Istniejąca od dawna linia kolejowa Kętrzyn - Węgorzewo ułatwiała komunikację i dowóz materiałów budowlanych.
   Kwatera była oddalona od większych skupisk ludzkich, co umożliwiało ścisłą obserwację podejrzanych ludzi. Budowę kwatery rozpoczęto jesienią 1940 roku pod przykrywką Zakładów Chemicznych 'Askania'. Budowali robotnicy niemieccy z organizacji 'Todt'. Głównym projektantem był inż. arch. Peter Behreus. Kwaterę budowano, rozbudowywano i modernizowano 4 lata, od 1940 do 1944 roku. Obszar kwatery 2,5 km. Na tej powierzchni wybudowano około 80 obiektów o różnym przeznaczeniu. Komunikację wewnętrzną między nimi ułatwiały betonowe i asfaltowe drogi, obecnie zniszczone. Obiekty i drogi wewnętrzne maskowano specjalnymi siatkami maskującymi. Kwatera Hitlera nigdy nie była bombardowana. Była otoczona polem minowym o długości 10 km i szerokości 100-150 m, zasiekami z drutu kolczastego oraz wysoką siatką uniemożliwiającą wejście zwierząt na miny. Najwięcej schronów typu ciężkiego znajduje się w I strefie bezpieczeństwa. Grubość ścian wynosi od 4 do 5 m, grubość stropu od 6 do 8 m. Schrony typu ciężkiego miały podwójne stropy i ściany. Na stropach niektórych z nich znajdowały się stanowiska dział przeciwlotniczych i karabinów maszynowych. Takie stanowiska zachowały się stropie schronu Hermana Göringa. Schrony były jednokondygnacyjne. Posiadały sieć wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, elektryczną i wentylacyjną.
   Adolf Hitler przybył do kwatery 24.06.1941r. pociągiem specjalnym 'Amerika'. Przebywał w 'Wilczym Szańcu' około 2 lat. Opuścił kwaterę 20.11.1944r. pociągiem specjalnym 'Brandenburg'.
   Po wyjeździe Hitlera stanowisko dowodzenia do Gierłoży przenosi się dowódca 4 armii niemieckiej gen. Hossach. Na rozkaz feldmarszałka Keifla kwaterę Hitlera wysadzili saperzy niemieccy z 24 na 25 stycznia 1945r. Do wysadzenia schronów typu ciężkiego użyto po kilka ton trotylu. 27.01.1945r. zajmują kwaterę Wojska 31 Armii gen. Szafranowa. Rozminowywanie Kwatery trwało prawie 10 lat. Zakończono w 1955r. Wydobyto i zniszczono około 55 tys. min. Rozminowania dokonali polscy saperzy. Podczas rozminowywania zdarzyło się kilka nieszczęśliwych wypadków, w tym dwa śmiertelne. Protokólarne przekazanie terenów rozminowanych dokonano 29.10.1955r. w 1959r. PPR w Kętrzynie wydało decyzję o udostępnieniu byłej Kwatery Hitlera turystom.

ZAMACH NA HITLERA
   20.07.1944r w Wilczym Szańcu pułkownik Claus Schent von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. W naradzie brało udział 24 osoby. W wyniku wybuchu bomby 15 osób zostało rannych w tym 4 śmiertelnie. Hitler był lekko ranny, od śmierci uratował go przypadek. Otóż teczka pozostawiona przez płk. Stauffenberga niedaleko Hitlera została odsunięta i schowana za grubą nogę stołu dębowego przez jednego z oficerów biorących udział w naradzie.
   Pułkownik przed wybuchem opuścił barak narad i z pobliskiego lotniska odleciał samolotem do Berlina. W tym samym dniu wieczorem został aresztowany i pół godziny po północy rozstrzelany. W miejscu zamachu 20.07.1992r. została odsłonięta tablica pamiątkowa. Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy byli obecni trzej synowie płk. Stauffenberga.

Tablica upamiętniająca zamach na hitlera

Stanowiska dowodzenia szczebla centralnego III Rzeszy na Mazurach w latach 1941 – 1944
1. Wilczy Szaniec – Główna Kwatera Hitlera
2. Kwatera szefa kancelarii Rzeszy, Lammersa
3. Kwatera główna naczelnego dowództwa wojsk lądowych (OKH)
4. Kwatera min. spraw zagranicznych, Ribbentropa w Sztynorcie
5. Kwatera polowa szefa SS i policji, H. Himmlera
6. Siedziba szefa wydziału, Gehlena, Obce Wojska Wschód (Twierdza Boyen)
7. Kwatera główna naczelnego dowództwa wojsk lądowych (OKL)
8. Siedziba biura Abwehry „Walli – II” w Mikołajkach
9. Kwatera główna Göringa „Robinson” w Puszczy Romnickiej
Mapka stanowisk dowodzenia szczebla centralnego III Rzeszy na Mazurach w latach 1941 – 1944
czarterymazury.eu - Czarter jachtów na Mazurach - Piękna Góra Giżycko -

   
       
.